Seksualność Dzieci i… Dorosłych – piękna, świadoma, pełna szacunku i zrozumienia?

W jaki sposób przejawiają się odczucia związane z seksualnością niektórych Osób można zobaczyć w wielu miejscach związanych z Dziećmi. Na ściankach działowych toalet w szkołach, albo…. na placu zabaw. 🙂

Poniżej przedstawiam “radosną twórczość” złapaną na jednym z warszawskich placów zabaw.

Jak byłam dzieciakiem nastoletnim (lata 90), to też nie było inaczej. Może mniej było wypaczonej pseudo seksualności dookoła, bo mniej było dostępu do mediów, w których często utrwalane jest to, co i tak siedzi wielu Ludziom w głowach już od dawien – dawna.
Czyli seks sprowadzony do aktu wyładowania, fizjologicznej niemal czynności, często związanej z poniżeniem, sprzedaniem usługi, zaspokajaniem potrzeb za pomocą innej osoby – jako narzędzia, czymś brudnym, śmiesznym, wstydliwym albo wręcz obraźliwym.
Widać żniwo pornografii, w której w zasadzie mnóstwo przemocy i poniżenia, widać żniwo ciągle  funkcjonujących “żarcików ludowych”, żniwo wszechobecnych, wprogramowanych w tak wiele umysłów  stereotypów , widać żniwo braku zdrowego podejścia do seksualności w świadomości społecznej.

Każdy Człowiek zasługuje na to by WIEDZIEĆ, że seksualność jest czymś naturalnym,  zwykłym, ale może być czymś pięknym, pełnym szacunku, odkrywania, poznawania, bliskości, zaufania.
Na tę wiedzę zasługują też Dzieci, które dojrzewając szukają informacji w kulturowo-medialno-marketingowo-religijnym świecie, który niestety pełen jest także uprzedzeń, wstydu, brudu i płytkości w związku z tą sferą.

Ostatecznie mądrej wiedzy w tej sferze nie dostają:

  • ani poprzez domy – Rodzice wychowani zgodnie z pełnym wypaczonego podejścia postrzeganiem seksualności (można nad tym pracować 😉 ) – mają problem ze swoją seksualnością, a co dopiero z przekazaniem piękna i wolnej od uprzedzeń wiedzy dziecku,
  • ani w szkole – wystarczy przejrzeć niektóre podręczniki od Wychowania do życia w Rodzinie, żeby zobaczyć, jak wiele w nich stereotypów i niepotrzebnych podziałów na „role” płci i przypisywania im na sztywno określonych cech, które tak na prawdę nie istnieją, poza tym, co wpojono (i Ludzie sami wpajają powtarzając stereotypy) już w tak wiele głów,
  • ani za pośrednictwem twierdzeń z religii – gdzie role płci są stereotypowo i sztucznie podzielone, ograniczając przestrzeń Człowieka do małego, dusznego wycinka, rola kobiet sprowadzona często do służalczości, co wprowadzone w życie nigdy dać nie może zdrowej i partnerskiej relacji opartej na wzajemnej sile Jednostek,
  • ani w mediach – gdzie roi się od przedmiotowości związanej ze sferą seksualności (głownie przedmiotowego  przedstawiania kobiet, ale także mężczyzn) i przyziemności cielesnej spłaszczonej do przysłowiowych (i nie tylko przysłowiowych) czterech liter,
  • ani w kulturze – gdzie stereotypy i pewien sposób postrzegania są ciągle rozpowszechniane i mają się dobrze,
  • ani marketingowej nagonce – która sprowadza często kobietę do wyglądu kukiełki pełnej sztuczności, a mężczyznę również do roli pustego idioty, który również poza cielesnością zewnętrzną i ślinieniem się na widok wyżej wymienionej pełnej sztuczności kukiełki – rozumu za bardzo nie posiada… .

Z czym kojarzy się dorastającym dzieciom seksualność? Na pewno należałoby spytać każde Dziecko osobno.
Ale pewien fragment tej sfery, który jest także: mroczny, prześmiewczy i agresywny, można wyczytać na tych zdjęciach zrobionych na jednym z warszawskich placów zabaw w tym zabawkowym, pięknym Dinozaurze.

Co widać… To widać. 🙂

Takie sobie “gorzkie po wstępnym pośmianiu się” żarciki…  🙂
Znane od lat. Ciągle i ciągle powtarzane. Ciągle i ciągle obecne.

Gdyby udało się pominąć cały ten brud jaki siedzi w kulturowym schemacie seksualność by po prostu była. Byłaby seksualnością. Normalną częścią życia Człowieka związaną z czymś przyjemnym, naturalnym, niewstydliwym. Miałaby szansę być piękną, normalną, dobrą, świadomą, zwyczajną.
Zwyczajność, zrozumienie, zaufanie, szczerość, otwartość, umiejętność stawiania granic, oraz bliskość i brak wstydu mogą otworzyć Człowiekowi inną Przestrzeń seksualności.

Przestrzeń Miłości, Przyjaźni, Bliskości, Czucia, Bycia, Spełnienia, Przyjemności, Szczerości, Rozumienia i Świadomości, że jest to zwyczajny obszar życia. Ani nie dominujący, ani nie wyjątkowy, jak niektórzy sądzą przesadzając w drugą stronę. Seksualność jest spychana z bruku do wyżyn egzystencji.  Na dnie i w dole, aż po sens istnienia. Skrajności. A skrajności zwykle są złe.
Tajemnica tkwi w też w “zwykłości”. Innej Zwykłości….     😉
W tabu zwykłości nie ma. Są niedomówienia. W seksualności, która dominuje istnienie również nie ma zwykłości. Jest przesada.

W seksualności jaką można poznać za pomocą wielu medialno-marketingowo-kulturowo-religijno-społecznych przekazów mnóstwo płytkości, przedmiotowości, brzydoty, niewiedzy, zamknięcia i wstydu oraz braku pojęcia o tym, że pięknie, zwyczajnie, z szacunkiem, miło i prawdziwie jest inaczej….
I że pięknie i prawdziwie i inaczej być MOŻE….

Dlaczego jest tak w tej sferze?
Cóż. Rozejrzyjmy się dookoła i zapytajmy….  Siebie….

Możemy to zmieniać.
Zaczynając od SIEBIE. 🙂

Obrazki o charakterze anatomicznym dają nadzieję na sukcesy w szkole :

oraz ogólnie – jest Nadzieja. 😉

IMG_6997

Ostatecznie warto pamiętać też o tym, że nie po wszystkim trzeba mazać.   🙂

Pozdrowienia.

3 komentarze

  1. A czemu Pani takie obrzydlistwo w internecie umieszcza? Na placu zabaw to widzi kilka osób, ale Pani to fotografuje i rozpowszechnia. Jeśli to w ramach braku oporów i wyzwolenia od pruderii, to czemu sami autorzy nie mogliby tego rysować na tej samej podstawie, skoro Pani na tej podstawie fotografuje i daje ludziom do oglądania?

    1. Ojj pan to chyba nie zrozumiał w jakim celu są umieszczone te zdjęcia.Tutaj zostały umieszczone PO COŚ, nie w celu propagowania braku pruderii … Jako zobrazowanie dzisiejszej wiedzy na temat seksualności wśród młodzieży, która to rysuje w jakimś celu – zwykle prześmiewczym (bo seks, wagina i penis są takie zabawne/żałosne/ohydne itp). Polecam przeczytać jeszcze raz artykuł, tym razem dokładnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *