Rozrywany balon

Balon
Balon

Informacje. Powyższe zdjęcie zostało wykonane z czasem naświetlania 1/5000 sekundy i przesłonie f/8. Mimo tak krótkiego czasu naświetlania woda nie została idealnie zamrożona. Kolejne zdjęcia robiłem już na czasie 1/8000 sekundy lecz takiego momentu na razie nie udało mi się złapać. Dopiero przy 11 próbie – jeden raz w serii około 20 zdjęć –  udało mi się uchwycić odpowiedni moment, którym się powyżej podzieliłem.
W pozostałych przypadkach udało mi się złapać samą wodę  ciągle jeszcze uformowaną w kształcie zbliżonym do kształtu wiszącego balonu wypełnionego wodą.  Zdjęcia poniżej.  

Do wykonania zdjęć z tak krótkimi czasami naświetlania należy zadbać o odpowiednią ilość światła. Jednym ze sposobów jest doświetlanie fotografowanego obiektu lampą błyskową z funkcją synchronizacji błysku z krótkim czasem naświetlania.  W innym przypadku została by naświetlona tylko niewielka przestrzeń na zdjęciu. Dodatkowo w celu równomiernego oświetlenia fotografowanego przedmiotu dobrze jest użyć kilku lamp błyskowych (ja niestety posiadam tylko jedną). W celu wyrównania oświetlenia użyłem blendy wykonanej z aluminiowej foli spożywczej rozłożonej pod balonem. Lampa błyskowa oświetlała balon od góry, a od dołu światło pochodziło z odbicia, co widać na poniższych zdjęciach.

Balon
Balon

W pierwszym momencie używałem białego tła lecz się ono  nie sprawdziło, ponieważ woda zlewała się z nim.

Balon

Sposobem na to byłoby zabarwienie wody jakimś pigmentem.
Ja wybrałem czarne, szklane tło. Wodę do kolorowych prób zabarwiłem gencjaną.
Na barwniki typu gencjana lub nadmanganian potasu należy uważać. Tło płócienne  po kontakcie z tymi substancjami zostałoby na pewno zabarwione.

Balon
Balon z nadmanganianem potasu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *