Dobrą obroną jest rozwiązanie problemu

Najlepszą obroną nie jest atak tylko skuteczna obrona  i zapobieganie problemom.
Skuteczna obrona i zapobieganie to w takim wypadku skuteczne działanie.
Skuteczne działanie to w przypadku obrony rozwiązanie problemu.

IMG_7375_2

Wyjaśnienie: Atak to działanie związane z walką i działaniem niszczącym. To ostateczność, która nie działa na źródło problemu, tylko na jego skutek (agresja innych jest skutkiem ich problemów).
Atak bywa użyteczny i jest ostatecznością, którą warto stosować jak się jest zapędzonym w “kozi róg” i nie ma na co czekać. Trzeba trzeźwo oceniać sytuację.
Dodatkowo bronić się (atakować w celu obrony) trzeba umieć, bo to znacznie zwiększa szanse w obronie przed bezpośrednią agresją.
Jednak stwierdzenie “najlepszą obroną jest atak” – choć popularne, powszechne, stereotypowe i masowe – jednak równie nieprawdziwe jak np: “historia kołem się toczy” albo “historia lubi się powtarzać”.
Wystarczy szukać  rozwiązań dobrych. Jeśli coś jest dobre, jest OK. Nie musi być lepsze, czy najlepsze. “Najlepsze” jest zawsze w porównaniu z czymś innym (lepsze, najlepsze z jakiejś grupy).  Dobre po prostu jest dobre.  🙂 Skuteczne.
I ostatecznie obronić się można skutecznie likwidując przyczynę problemu (poza sytuacjami wyjątkowymi, gdzie skuteczną i konieczną obroną jest unieszkodliwienie agresora a dopiero następnie działania mające na celu promowanie zrozumienia, by takie sytuacje i zachowania nie występowały).
Ludzie mają tendencję do mylenia przyczyny i skutku.
Poza obroną doraźną, obroną jest także zrozumienie przyczyny i takie działania, by zaprzestać sytuacji, które zmuszają do obrony.
Dodatkowo w wielu przypadkach nieoceniony jest zdrowy dystans, spokój i cierpliwość, gdyż nie wszystko da się zmienić od razu.

Inny wpis w zbliżonym temacie: 

https://blog.foto-wizje.pl/2016/03/22/co-prowadzi-do-wojen-2/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *